Kdo u nás bude v roce 2024


Dana a Jožo

14.000km offroad s deťmi cez Irak, Irán a Arménsko do Gruzínska 

Upravili sme vlastné auto, zobrali malé deti, a vyrazili sme na dvojmesačnú dobrodružnú cestu do Gruzínska – cez severný Irak, Irán a Arménsko. Ako sa objavujú krajiny offroad štýlom? Aké je to spať vonku v stane v Iraku alebo v Iráne. Aké sú hranice do severného Iraku? A je to vôbec bezpečné? Čo boli najťažšie a najkrajšie momenty v Iráne a kde sme skoro rozbili auto v horách? Prečo nás opäť okúzlilo čarovné nepoznané Arménsko. A sú horské "deadliest roads" v Gruzínsku ešte stále také nebezpečné? Ako vyzerá taký overland s deťmi a dá sa to vôbec vydržať? O tomto všetkom a mnoho ďalšom vám porozprávame. Pri fotkách a videách sa zasmejeme, ale hlavne vám povieme o vojenských kontrolách, o šialených horských lanovkách, o hraničných prechodoch, ako to vyzerá v zakázaných zónach, i o teplých moriach, o spaní v sopkách, o pastierskych psoch, medveďoch a vlkoch, tajných uličkách orientálnych bazároch a starobilých mestách kolísky civilizácie, o srdečnosti a hrdosti miestnych ľudí a o úžasnom kultúrnom dedičstve severného Iraku, Iránu, Arménska, Gruzínska i východného Turecka. 

Matěj Pudich

Z Olomouce (skoro) do Istanbulu

Na kajaku 3000 kilometrů, 9 států, 3 hlavní města, 2 řeky, 1 moře, 1 kajak. Vyprávění o dobrodružné cestě jednoho šílence, ve kterém nechybí policie, mafiáni, samota i boj o život. Ale hlavně o spoustě náhodných setkání, vodě a radosti z cesty. 


Daniel Kvíz a Alex Truhlář 

Babettama do Itálie

Cestovat se dá s různými dopravními prostředky, ale Babetta 207 a 210 a ještě k tomu do Itálie? Dan Kvíz, nám promítne film z této epochální cesty, kterou podnikli na beznadějně přetížených Babettách. Do kopce se těmto ,,kozím dechům" moc nechtělo. Takže to bude taková kličkovaná mezi kopci. Cestou poznali mnoho lidí, kteří jim pomohli a po filmu nám rádi povypráví svoje zážitky.

Markéta Kutilová

Válka o Náhorní Karabach

Marketa Kutilova nám povypráví o nedávném dění v Arménii a Karabachu, aneb od 44 denní války po současnost. Markéta byla v 1. skupině novinářů, která v září 2020 přijela do Náhorního Karabachu, když na Armény zaútočil Ázerbájdžán podpořený Tureckem. Od té doby spolu s Lenkou Klicperovou sledovaly 44 denní válku, ostřelování měst a vesnic, s civilisty se schovávaly v krytech, natáčely v nemocnicích.. Poté se do Karabachu ještě třikrát vrátily. Sledovaly pálení vesnic, vstup ruských mírotvorců, výpovědí válečných zajatců i lživou propagandu arménské i ázerbájdžánské vlády. Od konce roku 2023 patří celý Karabach Ázerbajdžánu, který jej násilně obsadil a všech 120 000 Arménů bylo vyhnáno.....To vše s tichým souhlasem Ruska a celého světa. Nyní Ázerbajdžán útočí na samotnou Arménii. Co bude dál? 

Petra Slavíková a Vladimír Vodeničarov

Íránem po třech kolech

Petra s Vláďou nás vezmou na měsíční putování jejich Brumbálem do Íránu neboli Persii, do země jejíž největším pokladem jsou lidi. Země je plná památek a nádherné architektury a také tajemných míst. Všudy přítomných hor a také neuvěřitelné pohostinnosti lidí. Kde vládne náboženský fanatismus. Kde ženy nenávidí Hidžáb a kde se platí díky inflaci v milionech.


Jeník Mráz

Přes Balkán do Gruzie a zpět

Povídání o dvouměsíční sólo cestě, která proběhla v roce 2019 starým a malým VW Polo směrem do Gruzie. Navštívíme Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Gruzii a cestou zpět Řecko, Albánii, Černou Horu a Srbsko. V jednotlivých místech se projedeme na kole, podíváme se na místní hory, pohlédneme na majestátní Velký Kavkaz v Gruzii, navštívíme autoservisy pro nezbytné opravy. A když už si myslíte, že cesta domů je po dvou měsících velice blízko, dokáže vás překvapit velká a nevyzpytatelná srbská bouře, ze které vyplyne jedno velké ponaučení… Součástí vyprávění jsou fotografie a doprovodná videa. 

Slávek Král a Corey

Stopem se psem v Asii

33 000 km dlouhá procházka se psem po 19 státech euroasijského kontinentu.
Slávek a fenka Corey vyrazili stopem do Japonska. Ve Vladivostoku je nepustili na trajekt, a tak skončili ve Střední Asii. Vznikl z toho bláznivý příběh – nebudeš věřit, co všechno se může pokazit.
Šílená cesta, při které je hned první den v Polsku málem napadl medvěd. Zavřeli je v Rusku, ambasáda nepomohla a vyhostili je do Kazachstánu, pracovali jako youtubeři pro hostel v Kyrgyzstánu. Okradli je v Tádžikistánu. Udělali prvovýstup hory v Pamir Highway. Nedobrovolně se ubytovali na vojenské základně u afghánských hranic. Zažili bláznivý couchsurfing. Půjčili si oslíka do hor nebo navštívili ty nejdivnější města v Turkmenistánu. Pili (tedy jen Slávek) v Iránu a přes Banát se vrátili domů. Pěšky, stopem, ve stanu, člověk a pes, krásných 5 měsíců. Nevěříš? Přijď se zasmát Workshop první pomoc

Matěj Pudich


Cestování to není jen o krásách a poznání. Během cest vždy hrozí riziko havárie či nějakého úrazu. Správná a včasná první pomoc může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Matesova první pomoc nás během workshopu proškolí a připraví nás na tyto situace.